Almdudler Syrup, 0.7L PET Bottle, 12 x 0.7L

Unique Almdudler taste experience

€ 43,09 € 47,88 -10%

(€ 5,13 / l, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 12 x 0.7L

In stock

Delivery by Wednesday, 30 September if you order by Monday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 59,00
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Almdudler lemonade you can mix at home
  • Mixing ratio 1:9
  • 30% less sugar
  • No sweeteners, no colours
  • Certified vegan
  • Made in Austria
  • 0.7L PET bottle / 12-pack

Frequently bought together with Almdudler Skiwasser Syrup, 0.7L PET Bottle, 12 x 0.7L (8,40 l)

Almdudler Syrup, 0.7L PET Bottle, 12 x 0.7L € 43,09 (€ 5,13 / l)
Almdudler Skiwasser Syrup, 0.7L PET Bottle, 12 x 0.7L (8,40 l) € 43,09 (€ 5,13 / l)
Total price: € 86,18
Description

Whether you enjoy it sparkling or still, Almdudler syrup is ideal for families with children. Just mix it with soda or still water in a ratio of 1:9 and enjoy the unmistakable Almdudler Alpine herb flavour rounded out with a hint of elderflower and refreshing lemon balm. Almdudler syrup contains 30% less sugar than regular fruit syrups and is free from sweeteners and added colourings. The 0.7 L bottle is sufficient to make 7 L of ready-to-drink lemonade and comes with an anti-drip spout for easy, mess-free pouring. Suitable for use in all water carbonators/soda makers. It is also ideal for refining desserts, BBQ marinades and mixed drinks.

This set includes:

  • Almdudler Syrup, 0.7L PET Bottle

    Rating: (9)

    Syrup, 0.7L PET Bottle from Almdudler

    Unique Almdudler taste experience

    Content: 0,70 l

    • Almdudler lemonade you can mix at home
    • Mixing ratio 1:9
    • 30% less sugar
    • No sweeteners, no colours
    • Certified vegan
    • Made in Austria
    • 0.7L PET bottle / 12-pack
Item no.: AD-101601-bd
Content: 8,40 l
Brands (Manufacturers): Almdudler
Categories: Our Products, Syrup Drinks
Quantity: 0,7L
Container: PET Bottle
Ingredients

Syrup, 0.7L PET Bottle

Sugar, Drinking Water, Lemon Juice from Lemon Juice Concentrate, Apple juice from concentrated apple juice , Natural Alpine Herbs-, Elderflower-, Lemon Balm and Nettle Extracts, Thickener Citrus Pectin, Acidifier citric acid, Antioxidant Ascorbic Acid

Nutritional Information

Syrup, 0.7L PET Bottle

Nutritional Information per 100 ml
Calories 113 / 27 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 6,4 g
  from Sugar 6,4 g
Protein 0 g
Salt <0,1 g

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for Almdudler Syrup, 0.7L PET Bottle

2 customer reviews in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
9 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

9 reviews
1 customer review in English
2 customer reviews in all languages